Porady

Pytania i odpowiedzi

Soczewki kontaktowe
  Czy warto nosić soczewki kontaktowe?

 Tak, warto. Dostępne dzisiaj soczewki kontaktowe są nowoczesną metodą korekcji wad wzroku. Są wygodne w noszeniu, łatwe w używaniu. Ich zakładanie, zdejmowania i pielegnacji szybko się nauczysz. Można powiedzieć, że soczewki kontaktowe odmieniają dziś życie milionom ludzi. Teraz i Ty możesz poczuć swobodę jaką zapewniają soczewki podczas imprez, uprawiania sportów oraz innych aktywności życiowych. Dzięki nim możesz cieszyć się szerokim polem ostrego widzenia, co jest szczególnie ważne w czasie prowadzenia samochodu, gdy czasem ułamki sekund decydują o skutecznej reakcji i nie ma czasu na ruch całej głowy, a musi wystarczyć ruch gałek ocznych. Soczewki w takiej sytuacji sprawdzą się lepiej niż okulary. Soczewki kontaktowe nie parują, są skuteczne w czasie deszczu i w czasie słońca, kiedy umożliwiają noszenie okularów przeciwsłonecznych. Soczewki kontaktowe to wspaniałe uzupełnienie dla okularów. Tych obu form korekcji wzroku możesz używać wymiennie. 

Czy muszę wybierać między okularami i soczewkami kontaktowymi?

Absolutnie nie. Te dwie formy korekcji wzroku mają swoje wady i zalety, a najlepiej spełniają swoje funkcje gdy są stosowane wymiennie. W soczewkach kontaktowych spotykasz się z przyjaciółmi, idziesz na imprezę, uprawiasz sport... W okularach oglądasz telewizję, czytasz książkę, odrabiasz lekcje, odpoczywasz w domu... W takim zamiennym użytkowaniu najlepiej sprawdzają się okulary i soczewki jednodniowe (jednorazowe). Na przykład w dniu, którym grasz w tenisa, zakładasz soczewki jednodniowe, a po zakończeniu gry wyrzucasz je i zakładasz okulary.

Czy czyszczenie soczewek kontaktowych zabiera dużo czasu?

Odpowiednie czyszczenie soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne dla zachowania zdrowia oczu. Obecnie dostępne wielofunkcyjne płyny do pielęgnacji soczewek znacznie ułatwiają ich czyszczenie, dezynfekcję i przechowywanie. Czas, jaki należy przeznaczyć na pielęgnację soczewek, zależy od rodzaju zaleconego przez specjalistę systemu. Najlepszym sposobem jest dezynfekowanie i czyszczenie soczewek zanurzonych w płynie pielęgnacyjnym przez noc. Do codziennej procedury czyszczenia miękkich soczewek kontaktowych należy też ich delikatne przecieranie palcem po zdjęciu i przed założeniem. Pamiętaj, by zawsze stosować się do instrukcji dołączonej do opakowania płynów pielęgnacyjnych. Jeżeli należysz do osób ceniących sobie wygodę, zdecyduj się na jednodniowe soczewki kontaktowe. Wówczas codziennie rano zakładasz nową, świeżą parę, którą przed pójściem spać po prostu wyrzucasz. W ten sposób nie musisz martwić się czyszczeniem swoich soczewek.

Jak nakładać, zmywać makijaż nosząc soczewki kontaktowe?

Nosząc soczewki kontaktowe należy zachować następującą kolejność wykonywanych czynności: soczewki zakładamy przed zrobieniem i zdejmujemy przed zmyciem makijażu. W przypadku stosowania aerozoli, na przykład lakieru do włosów, należy zamknąć oczy, by nie dopuścić do przyklejenia się rozpylonych cząstek do soczewek.

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Większość może nosić bez żadnych przeciwwskazań. Tylko w niewielu przypadkach jest to niewskazane. Aby dowiedzieć się, czy należysz do tej grupy pechowców, którzy nie mogą nosić soczewek kontaktowych powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Pewne indywidualne uwarunkowania mogą wpływać na tolerancję soczewek.